>

HRAMN

Nagyfelbontású Repülőgépes Monitoring Hálózat

A hálózat fejlesztését természeti és tájértékek, természetközeli állapotú és antropogén területek ökoszisztéma szolgáltatásainak monitoringja érdekében, káros folyamatok hatásainak, időbeli és térbeli lefolyásának jobb megismerése, kezelések hatásfokának elemzése és gazdálkodási területek, mintagazdaságok fenntarthatósági vizsgálatainak támogatása érdekében végezzük. A relatív kis kiterjedésű (1,5 – 700 ha), a környező tájrészletet jól reprezentáló, vagy önmagukban értékes vizsgálatai területek 0,5 – 7,5 cm terepi felbontású zavarásmentes eljárással, nagy magasságból, direkt tájékozással végbemenő légi felmérésével olyan téradatokkal támogatjuk a terepi felmérőket, amely nem csak a független munkájukban segíti őket, de életre hív egy új szemléletű ökológiai hálózatot. A megfelelő időpontokban elvégzett légi- és terepi felvételezés az egyes beavatkozások alapállapot felmérését, illetve környezetrekonstrukció sikerének ellenőrzését is jól szolgálja.


Elsődleges célok, nóvum

A hálózat alapelveit 2008-ban dolgoztuk ki. 2018-ban 25 terület felmérésével indult meg a kísérleti szakasz. Jelenleg 100 terület felmérése zajlik, ebből 97 Magyarországon, 3 pedig Ausztriában.

  • Statisztikailag összehasonlítható téradatbázisok: Felszínborítási, területhasználati, élőhely, talajtani, hidrológiai, erdészeti, mikroklíma és veszélyeztetettségi adatok, tájérték kataszter konzisztens adatbázisa
  • Big data analízis lehetősége Mesterséges intelligencia által egzakt módon olvasható adatstruktúra
  • Zavarásmentes eljárások: A légi felmérések nem okozhatnak kimutatható zavarást a vizsgált élőhelyeken, illetve a nagyszámú vizsgálati ciklus nem veszélyeztetheti a jelen levő madarakat és repülő emlősöket, ezért olyan berendezés és eljárás hátteret dolgoztunk ki, amely lehetővé teszi a rendkívül nagy terepi felbontású, szabatos ortofotók elkészítését 800 méteres, vagy nagyobb terepfeletti magasságból végrehajtott felvételezéssel (Bakó 2013; Bakó 2013b; Bakó et al. 2014; Bakó 2017).
  • Szabad elérés, ingyenes publikálás
  • Visszacsatolás elősegítése
  • A tájrészletek mintavétele: A jellemző tájrészletek reprezentatív mintavételi hálózatával modellezhető a táj klímaváltozásra és speciális hatásokra adott válasza
  • A hálózat alkalmas műholdfelvételek validálására: A nagyfelbontású idősorok segítségével akkor is betekintést nyerhetünk cm részletességgel egy foltba, amikor már évek teltek el a kisebb terepi felbontású műholdfelvétel készítése óta, és a terepen nem tudnánk értelmezni a műholdfelvételen tapasztalt jeleket.
  • Támogatja a településfejlesztést: Az anomáliák kiszűrésével és hatásmechanizmusaik megismerésével modellezhetővé válnak a települések élő és élettelen elemeinek az adott térségben várható változásokra adott válaszai
  • Fontos szempont, hogy a teljes tájrészletekre extrapolálható információkat szolgáltasson, inputot jelenthessen akár a NÖSZTÉP projekt elemeként létrejött teljes országos térbeli lefedettséget biztosító Ökoszisztéma alaptérkép számára is, ezért az adatgyűjtési és tárolási struktúrák is konzisztensek annak adatmodell kialakításával.



  • A HRAMN fókuszába tartozó területek besorolása célok szerint

    C - Természeti értékek változásának monitoringjára. Természetvédelmi célokra, modellinputok kutatására szolgáló mintaterületek (természetvédelmi területek, erdőrezervátumok, bioszféra rezervátumok, kiemelt élőhelyek)

    D - Degradált területek (inváziós fajok vizsgálata, beépítés, szennyezések, belvíz, aszály, élőhelyek felaprózódásának vizsgálata)

    R - Környezetrekonstrukcióval érintett területek

    S - Fenntarthatósági vizsgálatok mintaterületei (erdőgazdálkodás, mezőgazdaság, legeltetés, energiatermelés, nyersanyag bányászat)

    L - Tájvédelmi mintaterületek, kultúrtörténeti emlékek



    Erdőrezervátumok légi felmérése

    A sűrű ismétlésben készülő, 0,5 – 5 cm terepi felbontás-tartományú ortofotók és háromdimenziós térmodellek elemzésével léptékében minden eddigi eljárásnál pontosabb és termelékenyebb lehetőség nyílik a felső lombkoronaszint faji szintű vegetációtérképezésére, az erdőszegély változások, és a belső, lombkoronaszinti dinamika, illetve gyepdinamika változásainak követésére. Az így nyert vektorgrafikus téradatok a terepi vizsgálatok során számos szakterület vizsgálati információival tölthetők fel.

    Erdőrezervátum 3 cm
    Szubmontán erdő téli és nyári aszpektusa és a téradatbázis részlete,
    nagy területek változásrögzítési idősorai deciméteres pontossági tartománnyal (Bakonybél mintaterület részlete)


    Vizes élőhelyek légi felmérése

    Mocsarak, lápok, rétek, folyó és állóvizek partszakaszainak dokumentálásakor fontos cél a növényzetfelmérés és –minősítés, a kezelési tervtérképek pontosabb geometriai alapokra helyezése, illetve a geohidrológiai sajátosságok, veszélyeztető tényezők feltérképezése.


    Természetvédelem
    Kora tavaszi vegetáció felmérés a Tisza-tavon


    Módszertan

    Felméréseink során a légi távérzékelést kombináljuk terepi felméréssel. A mintaterületek a 0,5 – 7,5 cm terepi felbontású ortofotók és 5-20 cm geometriai megbízhatóságú színes pontfelhő interpretálásával és terepbejárással kerülnek felmérésre. Bizonyos esetekben félautomatikus számítógépes osztályozással gyorsítható a folyamat, más esetekben kézi lehatárolás és azonosítás szükséges. Ez elsősorban a vegetáció egymásra épülésétől, a fajoktól és a termőterület adottságaitól függ.
    Az ortofotón, illetve térmodell segítségével előállított teljes területfedéses, hézag- és átfedés mentes vektorgrafikus poligonhálózat egyes foltjait terepi szakemberek töltik fel adatokkal, mobil geoinformatikai applikáción.


    A módszertan részletes ismertetése:

  • Bakó, G.; Molnár, Z.; Bakk, L.; Horváth, F.; Fehér, L.; Ábrám, Ö.; Morvai, E.; Biro, C.; Pápay, G.; Fűrész, A.; Penksza, K.; Pácsonyi, D.; Demény, K.; Juhász, E.; Dékány, D.; Csernyava, L.; Illés, G.; Molnár, A. (2021): Toward a High Spatial Resolution Aerial Monitoring Network for Nature Conservation—How Can Remote Sensing Help Protect Natural Areas? - Sustainability 2021, 13, 8807. https://doi.org/10.3390/su13168807
  • Bakó G. (2019): Nagy terepi felbontású és frekvenciájú légi felmérésen alapuló monitoring-hálózat kiépítési módszertana - Tájökológiai Lapok 17 (1): 63-78 (2019)
  • Bakó G. (2019): Új eljárás a természetvédelem eszköztárában: Repülőgépes megfigyelőhálózat, Élet és Tudomány 74(8):242–244.
  • Bakó G. (2019): Komplex megfigyelési stratégia – Távérzékelés a természetvédelemben, TermészetBúvár 2019/03. szám pp. 38-41.
  • Bakó G., FEHÉR L. (2019): Nagyfelbontású repülőgépes monitoring hálózat az erdőfelmérések szolgálatában (poszter)
  • MOLNÁR Zs., GÓBER E. (2020): Repülőgépes adatgyűjtés a fenntartható jövőért, Természettudományi közlöny, 2020. február pp. 66-69.
  • Bakó G., STEFÁN F. (2019): Mapping ecosystem services based on geoinformation data by high-resolution remote-sensing methods (Interreg project Danube Transnational Programme)
  • Bakó G., Molnár Zs., Stefán F., Fehér L., Takács N., Kiss N., Demény K., Káplár L., Halászi R. (2019): Nagyléptékű ökoszisztéma szolgáltatás térképezés a Hármashatár-hegyen az NRMH alkalmazásával IV. Fenntartható fejlődés a Kárpát medencében" konferencia "Gyepek biodiverzitása a Kárpát medencében absztraktkötet, Hódmezővásárhely, 2019. december 4.
  • A terepbejárás - mint adatgyűjtő, majd később ellenőrző szakasz - minden esetben megvalósul a költőtelepeket kivéve, ahol a zavarásmentesen elkészített 0,5 cm részletességű ortofotókról elemezzük a gémfajokat

    (részletek: Két víz köze 2019. tavaszi szám 9. oldal).

    Gémtelepek felmérése
    Gémtelepek felmérése, egyed-, fészek- és fiókaszámlálás, élőhelytérképezés



    A mintaterületek kategóriái

    I. Vízimadár költőtelepek (évente háromszor lerepült foltok);
    II. A tájrészlet szempontjából reprezentatív módon elhelyezkedő, tetszőleges tájolású sáv (évente 1-4 alkalommal lerepült foltok);
    III. A tájrészlet szempontjából reprezentatív módon elhelyezkedő, tetszőleges tájolású és oldalarányú terület (1-5 évente lerepült foltok)

     Kategória

     I.

     II.

     III.

     Terepi felbontás (Ortofotó részletessége)  0,5 cm  2 cm  4 cm
     Gazdaságos foltméret  Költőtelep méretéhez igazítva  200 × 300 m  1000 × 2000 m
     Geometriai pontosság (RMSE)  20 cm  20 cm  20 cm
     Digitális állományok és felhasználási területek  Teljes területfedéses ortofotók  Teljes területfedéses ortofotók, oblique fotogrammetriai termékek és háromdimenziós modellek  Teljes területfedéses ortofotók, oblique fotogrammetriai termékek és háromdimenziós modellek
     Lerepülési időigény
    Területmérettől függő 2 - 10 perc ~ 3 perc 5 - 12 perc

    3D DFM
    Az ortofotók mellett a mintaterületek színes háromdimenziós modellje
    is rendelkezésre áll (Háros-félsziget Erdőrezervátum mintaterület részlete)

    3D DFM
    A téli fotogrammetriai felmérésből nagyrészletességű terepmodell is levezethető
    (Bakonybél mintaterület, részlet)

    A hálózat mintaterületei


    A hálózat kísérleti mintaterületei 2022. október 5-én

    Id

    Megnevezés

    Tájegység

    Osztály

    Importance

    Besorolás

    Légi felmérés

    Részletek

    1

    Háros-félsziget

    Budapest

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    2016.04.03. (6 cm)
    2016.11.29. (7,5 cm)
    2022.10.02. (4 cm részlet)
    2022.10.12. (6 cm)

    Elérés

    2

    Szarvaskő

    Bükk-hg.

    C

    Rocky grasslands

    Sziklagyepek

    2014.10.14. (10 cm) 2018.04.09. (10 cm) 2022.10.10. (7 cm)

    Elérés

    3

    Soltszentimrei borókás

    Kiskunság

    C

    Grasslands

    Ősborókás

    2018.03.24. (3,7 cm)

    Elérés

    4

    Cserge-pataki hód hatás vizsgálati terület

    Börzsöny

    R

    Beaver impact study area

    Hód hatásait vizsgáljuk

    2018.05.31. (1,5 cm)
    2020.06.30. (3 cm)

    Elérés

    5

    Orzsán-pataki hód hatás vizsgálati terület

    Börzsöny

    R

    Beaver impact study area

    Hód hatásait vizsgáljuk

    2018.05.31. (1,4 cm)
    2020.06.30. (4 cm)
    2022.09.10. (3 cm)

    Elérés

    6

    Ócsai lápvidék

    Pesti-hordalékkúpsíkság

    C

    Marshy wetland

    Lápos vizes élőhely

    2018.06.02. (3,3 cm)

    Elérés

    7

    Kolon-tavi erdőrestaurációs kísérlet

    Kiskunság

    R

    Restoration sample area

    Puhafás erdőrestíuráció

    2018.08.09. (6,7 cm)
    2021.06.29.

    Elérés

    8

    Nagy Istrázsa-hegy Erdőrezervátum

    Gödöllői-dombság

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    2018.05.31. (1,2 cm)
    2018.11.02. (4,4 cm)

    Elérés

    9

    Juhdöglő-völgy környéke

    Vértes-hg.

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    2018.11.05. (4,7 cm)

    Elérés

    10

    Kis-Szénás

    Budai–hg.

    C

    Rocky grasslands

    Sziklagyepek

    2018.05.31. (1,1 cm)
    2018.11.06.(7,2 cm)
    2022.03.21. (5 cm)
    2022.04.26. (4 cm)
    2022.09.28. (2 cm)

    Elérés

    11

    Pilistető

    Pilis-hg.

    C

    Forest reserve

    Erdőgazdálkodási mintaterület

    2018.11.06. (8 cm)
    2018.11.16. (8 cm)
    2022.09.21. (3 cm)

    Elérés

    12

    Csillebérc

    Budai-hg.

    D

    Incorporation of forest area

    Erdő beépítése

    2016.03.17. (7,5 cm)
    2018.11.28. (3,4 cm)

    Elérés

    13

    Kékes Észak Erdőrezervátum

    Mátra-hg.

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    2011.09.13. (Sasbércek vonulata 4 cm)
    2018.12.05. (5,7 cm)

    Elérés

    14

    Pilis lék kísérleti terület

    Pilis-hg.

    S

    Forestry sample area

    Kísérleti erdőterület

    2019.01.31. (8 cm)

    Elérés

    15

    Piliskísérlet

    Pilis-hg.

    S

    Forestry sample area

    Erdészeti fahasználatok termőhelyre, felújulásra és biodiverzitásra gyakorolt hatásának kísérletes vizsgálata

    2019.01.31. (3 cm)
    2022.09.20. (3 cm)

    Elérés

    16

    Baglyas Bazalttömb helyi jelentőségű természetvédelmi terület

    Karancs-Medves hegyvidék

    L

    Deterioration of historical site

    Kultúrtörténeti emlék

    2019.03.04. (2 cm)

    Elérés

    17

    Bakonybél

    Bakony-hg.

    C

    Forestry sample area

    Erdőgazdálkodási mintaterület

    2019.01.16. (6,8 cm)
    2020.05.22. (5 cm MS/R,G,B,NIR)

    Elérés

    18

    Közös Erdő Bioszféra Rezervátum

    Kiskunság

    C

    Biosphere Reserve

    Erdőrezervátum

    2018.05.24. (5 cm)
    2019.03.05. (3 cm)
    2022.06.06. (5 cm)

    Elérés

    19

    Hármashatár-hegy

    Budai-hg.

    C

    Degraded forest areas

    Degradált edőterületek

    2019.03.19. (7,6 cm) 2019.10. (10 cm)

    Elérés

    20

    Kolon-tavi gémtelepek

    Kiskunság

    C

    Heron breeding colonies as an ecosystem indicator

    Gémtelepek

    2018 2019 2020 2021 2022 (0,5 cm)

    Elérés

    21

    Pamlag-völgy

    Vértes-hg.

    C

    Forest reserve and rocky grassland

    Védett erdőterületek és sziklagyepek

    2018.06.02. (5 cm)
    2022.11.25. (4 cm)

    Elérés

    22

    Apaj 2

    Kiskunság

    R

    Salty grasslands

    Szikes rekonstrukció

    2018 (10 cm)

    Elérés

    23

    Vitányvár-völgye

    Vértes-hg.

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2018.06.02. (5 cm)

    Elérés

    24

    Vöröskő várdomb

    Budai-hg.

    C

    Caspian whipsnake (Dolichophis caspius) habitat

    Haragos sikló élőhely

    2019

    Elérés

    25

    Devecser

    Bakony-hg.

    D

    Restoration sample area

    Környezetrestaurációs mintaterület

    2010.10.06. (20 cm ortofotó és ferde kameratengelyű soroztok) 2011

    Elérés

    26

    Sas-hegy

    Budai-hg.

    C

    Rocky grasslands

    Természetvédelmi terület

    2019

    Elérés

    27

    Fővárosi Állat- és Növénykert

    Budapest

    C

    Ex-situ wildlife protecting sample area

    Botanikus kert

    2009.09.02. (1,8 cm) 2019.09.02. (1,8 cm)

    Elérés

    28

    Bükk-hg, Nagymező

    Bükk-hg.

    C

    Sinkholes

    Fennsík

    2010, 2022.09.06. (1 cm)

    Elérés

    29

    Szilvás-kő

    Karancs-Medves hegyvidék

    C

    Rocky grasslands

    Geológia

    -

    Elérés

    30

    Tihany, Külső-tó

    Balatoni-medence

    C

    Wetland habitat

    Vizes élőhely

    1980
    1987. (10 cm MS)
    2022.07.21. (7 cm)

    Elérés

    31

    Haraszt-hegy

    Vértes-hg.

    C

    Protected natural area

    Fokozottan védett természeti terület

    2010.06.11. (10 cm)
    2018.06.02. (5 cm)
    2022.11.25. (4 cm)

    Elérés

    32

    Böddi-szék

    Kiskunság

    C

    aline aquatic habitat

    Pannon szikes vízi élőhely

    2022. (7 cm MS)

    Elérés

    33

    Sánc-hegy

    Érdi-magaspart

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2008.07.01. (5 cm)
    2014.03.18. (5 cm)
    2022.12.28. (3 cm)

    Elérés

    34

    Garadna-völgy

    Bükk-hg.

    C

    Forestry sample area

    Erdőgazdálkodási mintaterület

    2010.03.25. (10 cm)

    Elérés

    35

    Diósgyőri vár

    Bükk-hg.

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2010.03.25.

    Elérés

    36

    Gödöllői Botanikus Kert

    Gödöllői-dombság

    S

    Botanical Garden

    Botanikus kert

    2011.04.03.

    Elérés

    37

    Tiszasziget Tiszaújváros

    Közép-Tisza-vidék

    C

    Floodplain forest

    Ártéri erdő

    2011.09.13. (20 cm)
    2014.03.20. (20 cm)

    Elérés

    38

    Királyrét

    Börzsöny-hg

    C

    Grassland

    Gyepek

    2011.09.21. (10 cm)
    2022.09.11. (4 cm)

    Elérés

    39

    Veszprém belváros

    Bakony-hg.

    L

    Landscape protection

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2011.01.31. 7 cm MS

    Elérés

    40

    Paks, löszfal a kompkikötőnél

    Dunamenti-síkság

    C

    Loess wall

    Löszfal

    2021.04.26. (20 cm)

    Elérés

    41

    Szomolyai kaptárkövek

    Bükk-hg.

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2013.03.04.( 2 cm, 5 cm)

    Elérés

    42

    Budaörsi kopárok

    Budai-hg.

    C

    Rocky grasslands

    Sziklagyepek

    1989.
    2013.04.17. (10 cm)

    Elérés

    43

    Egri vár

    Bükk-hg.

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2013.04.18. (6,8 cm)
    2018.04.09. (5 cm)

    Elérés

    44

    Tököli Parkerdő

    Csepel-sziget

    D

    Invasive species

    Inváziós fajok benyomulásának vizsgálata

    2013.06.10. (6 cm)

    Elérés

    45

    A neszmélyi VIII Vörösiszaptározó

    Duna-folyam

    D

    Degraded area

    Degradált terület

    2014.08.09. (5 cm)

    Elérés

    46

    Soproni-hegység

    Soproni-hegység

    C

    Forest

    Erdőterület

    2014.08.18. (20 cm)

    Elérés

    47

    Budapest déli vízbázis, Halásztelek

    Csepel-sziget

    S

    Water base

    Vízbázis

    2008.07.02. (10 cm)
    2014.10.09. (15 cm)
    2022.08.20. (5 cm)

    Elérés

    48

    Anna-rét

    Budai-hg.

    C

    Grasslands

    Gyepterület

    2016.03.17. (7,5 cm)
    2016.11.28. (7,5 cm) 2016.11.28. (7,5 cm)

    Elérés

    49

    Baja mezőgazdasági mintaterület

    Bácskai-síkvidék

    S

    Sustainable agriculture

    Fenntartható mezőgazdaság mintaterület

    2016.04.11. (10 cm) (3 cm MS)

    Elérés

    50

    Gyertyánosi-parkerdő, Kaposvár

    Dunántúli-dombság

    C

    Urban forest

    Parkerdő

    2016.04.05. (15 cm)

    Elérés

    51

    Csepel Művek Ipari Park

    Csepel-sziget

    S

    Industrial Park

    Ipari park

    2011.(10 cm)
    2016.04.23. (6 cm)

    Elérés

    52

    Püspökerdő, Győr

    Szigetköz

    C

    Protected Forest

    Védett erdőterület

    2017.03.16. (10 cm)

    Elérés

    53

    Bácsai – Szitás –Domb fűvészkert

    Szigetköz

    C

    Herb garden

    Füvészkert

    2017.03.16. (10 cm)

    Elérés

    54

    Margit-sziget

    Budapest

    L

    Landscape protection

    Tájvédelem

    2017.03.16. (7,3 cm)

    Elérés

    55

    Mátyás-hegy

    Budapest

    C

    Cave surface examination

    Barlangrendszer feletti felszín vizsgálata

    2017.03.16. (7,3 cm)

    Elérés

    56

    Városliget

    Budapest

    S

    Urban climate

    Városi klíma mintaterület

    2017.03.16. (10 cm)

    Elérés

    57

    Szentkirály

    Kiskunság

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2018.09.14. (1 cm)

    Elérés

    58

    Szeged Széchenyi tér

    Alsó-Tisza-vidék

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2017.03.29. (10 cm) 2021 (3 cm) 2022.10.15. (3 cm)

    Elérés

    59

    Szeplőtelen Fogantatás templom

    Fót

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2018.09.14. (1 cm)

    Elérés

    60

    Seefeld, Wildsee

    Ausztria

    C

    Wetland habitat

    Vizes élőhely

    2022.07.09. (3 cm)

    Elérés

    61

    Balatonboglár Várdomb

    Somogyi-dombság

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2022.07.21. (5 cm)

    Elérés

    62

    Szántódpuszta Idegenforgalmi és Kulturális Központ

    Somogyi-dombság

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi mintaterület

    2022.07.22. (5 cm)
    2022.07.27. (2 cm)

    Elérés

    63

    Rádpuszta

    Somogyi-dombság

    L

    Landscape protection and archaeology

    Természetvédelmi terület

    2022.07.22. (5 cm)

    Elérés

    64

    Balatonőszödi halastó

    Somogyi-dombság

    C

    Bird habitat

    Vizes élőhely

    2022.07.23. (5 cm)

    Elérés

    65

    Balatonőszödi szabadstrand nádas

    Somogyi-dombság

    C

    Bird habitat

    Vizes élőhely

    2022.07.23. (2 cm)

    Elérés

    66

    Balatonszemesi Halastavak

    Somogyi-dombság

    C

    Bird habitat

    Vizes élőhely

    2022.07.24. (5 cm)

    Elérés

    67

    Rádpuszta, Árpád-kori templomrom

    Somogyi-dombság

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2022.07.24. (2 cm)

    Elérés

    68

    Látrány-puszta Természetvédelmi Terület

    Somogyi-dombság

    C

    Nature reserve

    Természetvédelmi terület

    2022.07.25. (7 cm)

    Elérés

    69

    Balatonlellei kishegy

    Somogyi-dombság

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi mintaterület

    2022.07.27. (7 cm)

    Elérés

    70

    Sajkodi nádas

    Balatoni-medence

    C

    Bird habitat

    Vizes élőhely

    2022.07.27. (2 cm)

    Elérés

    71

    Dunapataj-Szelidi-tó

    Kiskunság

    C

    Bird habitat

    Vizes élőhely

    2022.07.28. (3 cm)

    Elérés

    72

    Homokmégy, Sármégy árpádkori temploma

    Kiskunság

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2022.07.28. (2 cm)

    Elérés

    73

    Szigetcsép Nagysziget (Csupics-sziget)

    Csepel-sziget

    C

    Wetland habitat

    Vizes élőhely

    2022.08.09. (4 cm)

    Elérés

    74

    Csepel Autógyár homokbuckás erdő

    Csepel-sziget

    C

    and dune forest

    Homokbuckás erdő

    1987. (10 cm MS)
    2022. 08.09. (10 cm)

    Elérés

    75

    Mosonmagyaróvár belváros

    Szigetköz

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2022.08.19.(5 cm)

    Elérés

    76

    Hédervári kastély

    Szigetköz

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2022.08.22. (4 cm)

    Elérés

    77

    Tököl, Duna part

    Csepel-sziget

    C

    Floodplain forest

    Ártéri erdő

    2022.08.22. (4 cm)

    Elérés

    78

    Bábolna Nemzeti Ménesbirtok

    Igmánd-Kisbéri-medence

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2022.08.27. (4 cm)

    Elérés

    79

    Lébényi Tölgy-erdő

    Fertő-Hanság

    C

    Protected natural area

    Természetvédelmi terület

    2022.08.27. (7 cm)

    Elérés

    80

    Duna sziget

    Ausztria

    C

    Wetland habitat

    Vizes élőhely

    2022.08.27. (2 cm)

    Elérés

    81

    Ottenstein-tározó, Lichtenfels

    Ausztria

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi mintaterület

    2022.08.31. (2 cm)

    Elérés

    82

    Disznó-fertő

    Bükk-hg.

    C

    Nature reserve

    Természetvédelmi terület

    2022.09.03.

    Elérés

    83

    Hór-völgy

    Bükk-hg.

    C

    Protected natural area

    Fokozottan védett természeti terület

    2022.09.04.

    Elérés

    84

    Tar-kő

    Bükk-hg.

    C

    Protected natural area

    Fokozottan védett természeti terület

    2022.09.05. (8 cm)

    Elérés

    85

    Gerenna-vár

    Bükk-hg.

    C

    Protected natural area

    Természetvédelmi terület

    2022.09.06. (8 cm)

    Elérés

    86

    Leány-völgy Erdőrezervátum

    Bükk-hg.

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    2022.09.06. (8 cm)

    Elérés

    87

    Dunaföldvár, Közép-Burgundia-völgy

    Dunántúli-dombság

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2010. (10 cm), 2022.09.07. (2 cm)

    Elérés

    88

    Mecseknádasdi Schlossberg templomrom és Volt püspöki nyaraló kastély

    Dunántúli-dombság

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2022.09.07. (2 cm) 2022.11.02. (3 cm)

    Elérés

    89

    Zsámbéki Romtemplom

    Zsámbéki-medence

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2022.09.10. (4 cm)

    Elérés

    90

    Ábrahám-kert

    Börzsöny-hg.

    C

    Game management sample area

    Vadgazdálkodási mintaterület

    2022.09.11. (4 cm)

    Elérés

    91

    Hálás-bérc

    Börzsöny-hg.

    C

    Forestry sample area

    Erdőterület

    2022.09.11. (4 cm)

    Elérés

    92

    Apaj

    Kiskunság

    C

    Salty grasslands

    Szikes gyepek

    2022.09.13. (2 cm)

    Elérés

    93

    Kunpeszéri Tilos Erdő

    Kiskunság

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    2022.09.13. (4 cm)

    Elérés

    94

    Ladánybenei borókás és néhai tavak

    Kiskunság

    C

    Drought

    Szárazodás

    2022.09.13. (2,6 cm)
    2022.11.26. (5 cm)

    Elérés

    95

    Kunbaracs Opuntia humifusa terjedés

    Kiskunság

    D

    Invasive species

    Inváziós fajok visszaszorítása

    2022.09.13. (4 cm)
    2022.11.26. (4 cm)

    Elérés

    96

    Ódor vár

    Bükk-hg.

    C

    Protected natural area

    Természetvédelmi terület

    2022.09.27. (5 cm)

    Elérés

    97

    Patay-kastély - Abaújszántó

    Zemplén-hg.

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelmi és archeológiai mintaterület

    2022.09.27. (2,8 cm; DFM: 5,6 cm)

    Elérés

    98

    Ördögszikla

    Pilis-hg.

    L

    Landscape protection and geology

    Tájvédelmi mintaterület

    2022.09.28. (1 cm)

    Elérés

    99

    Balatonföldvári Parkerdő

    Somogyi-dombság

    C

    Forestry sample area

    Erdőgazdálkodási mintaterület

    (5 cm)

    Elérés

    100

    Szeghalom

    Dévaványai-sík

    C

    Grasslands

    Füves élőhelyek

    2020.10.28. 3 cm, DDM: 11 cm

    Elérés

    101

    Dédesi Kisvár

    Bükk-hg.

    C

    Protected natural area

    Természetvédelmi terület

    2022.10.09. 6 cm

    Elérés

    102

    Tettye

    Mecsek-hg.

    L

    Deterioration of historical site

    Kultúrtörténeti emlék

    2022.03.09. (3 cm) 2022.10.18. (6 cm)

    Elérés

    103

    Mész-tető fás legelő

    Bükk-hg.

    C

    Ecological restoration

    Restaurációs mintaterület

    2022.10.27. (4 cm)

    Elérés

    104

    Csóványos

    Börzsöny-hg.

    C

    Forest management

    Erdőgazdálkodási mintaterület

    2022.10.29. (4 cm)

    Elérés

    105

    Bél-kő

    Bükk-hg.

    C

    Nature conservation

    Természetvédelmi terület

    2022.10.10. (5 cm)

    Elérés

    106

    A Balaton körpanorámája a tó teljes pertszakaszain

    Balaton

    L

    Landscape conservation

    Tájképvédelmi dokumentáció

    2014.05.06. (Ferde kameratengelyű Oblique)

    Elérés

    107

    Egri Vár

    Eger

    L

    Landscape conservation

    Tájképvédelmi dokumentáció

    2013.04.18. (10 cm)

    Elérés

    108

    Egres-patak (Bag)

    Bag

    C

    Beaver impact study area

    Hód hatásait vizsgáljuk

    2022.12.05. (4 cm)

    Elérés

    109

    Egres-patak (Bag)

    Hajdúböszörmény külterület

    C

    Beaver impact study area

    Mezőgazdasági terület

    2022.12.05. (3 cm)

    Elérés

    110

    Podmaniczky-kastély

    Aszód

    L

    Landscape protection and archaeology

    Kultúrtörténeti emlék

    2022.12.05. (3 cm)

    Elérés

    111

    Halastó

    Kapuvár

    S

    Fish pond

    Halastó

    2022.12.01. (3 cm)

    Elérés

    112

    Esterházy-kastély

    Fertőd

    L

    Landscape protection and archaeology

    Kultúrtörténeti emlék

    2022.12.01. (3 cm)

    Elérés

    113

    Nógrádi Vár

    Nógrád

    L

    Landscape protection and archaeology

    Kultúrtörténeti emlék

    2022.11.27. (3 cm)

    Elérés

    114

    Soltszentimrei Csonka-torony

    Kiskunság

    L

    Landscape protection and archaeology

    Kultúrtörténeti emlék

    2022.06.06. (3 cm)

    Elérés

    115

    Szent György-hegyi bazaltorgonák

    Balaton-felvidék

    L

    Landscape protection and archaeology

    Tájvédelem

    2020.06.06. (3 cm)

    Elérés

    116

    Szigetszentmiklósi RSD szennyezés

    Csepel-sziget

    C

    Contaminated marsh

    Elszennyezett úszóláp

    Elérés

    117

    Somogyvámosi pusztatemplom

    Dunántúli-dombság

    L

    Deterioration of historical site

    Kultúrtörténeti emlék

    2022.03.16. (0.4 cm)

    Elérés

    T

    Kis-Balaton

    Kis-Balaton

    C

    Reed map

    Nádtérkép

    T

    T

    Hajszabarna

    Bakony-hg.

    C

    Forestry sample area

    Erdőterület

    T

    T

    Szentgáli Őstiszafás

    Bakony-hg.

    C

    Nature reserve

    Természetvédelmi terület

    T

    T

    Ördögárok

    Bakony-hg.

    C

    Nature reserve

    Természetvédelmi terület

    T

    T

    Szilvásváradi-völgy

    Bükk-hg.

    C

    Protected natural area

    Természetvédelmi terület

    T

    T

    Tisza-tó 1

    Közép-Tisza-vidék

    C

    Wetland habitat

    Vizes élőhely

    T

    T

    Tisza-tó 2

    Közép-Tisza-vidék

    C

    Wetland habitat

    Vizes élőhely

    T

    T

    Ócsai turjános Erdőrezervátum

    Pesti-hordalékkúpsíkság

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    T

    T

    Velencei-tó 1

    Velencei-tó

    C

    Wetland habitat

    Vizes élőhely

    T

    T

    Bükkszentlélek

    Bükk-hg.

    C

    Protected natural area

    Erdőterület

    T

    T

    Ócsai pincesor

    Pesti-hordalékkúpsíkság

    L

    Landscape protection and archaeology

    Kultúrtörténeti emlék

    T

    T

    Gerecse, Száz-völgy Erdőrezervátum

    Gerecse-hg.

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    T

    T

    Makád Nádas-tó

    Csepel-sziget

    C

    Wetland habitat

    Vizes élőhely

    T

    T

    Fülöpszállás, Kelemen-szék

    Kiskunság

    C

    Salty grasslands

    Szikes gyepek

    T

    T

    Nagybugaci ősborókás Erdőrezervátum

    Kiskunság

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    T

    T

    Baktai-erdő Erdőrezervátum

    Nyírség

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    T

    T

    Biharugra

    Kis-Sárrét

    C

    Protected natural area

    Vizes élőhely

    T

    T

    Csepel Tamariska-domb

    Csepel-sziget

    C

    Nature reserve

    Természetvédelmi terület

    T

    T

    Fényi-erdő Erdőrezervátum

    Nyírség

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    T

    T

    Sasér Erdőrezervátum

    Tisza-ártér

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    T

    T

    Meszes-völgy Erdőrezervátum

    Vértes-hg.

    C

    Forest reserve

    Erdőrezervátum

    T


    100 magyar innováció 2020 és 2021.
    A hálózatot beválasztották a 100 legérdekesebb magyar találmány és innováció közé 2020. és 2021. években


    Irodalomjegyzék

    Bakó, G.; Molnár, Z.; Bakk, L.; Horváth, F.; Fehér, L.; Ábrám, Ö.; Morvai, E.; Biro, C.; Pápay, G.; Fűrész, A.; Penksza, K.; Pácsonyi, D.; Demény, K.; Juhász, E.; Dékány, D.; Csernyava, L.; Illés, G.; Molnár, A. (2021): Toward a High Spatial Resolution Aerial Monitoring Network for Nature Conservation—How Can Remote Sensing Help Protect Natural Areas? - Sustainability 2021, 13, 8807. https://doi.org/10.3390/su13168807

    Bakó G. 2013: Nagysebességű repülőgépes távérzékelés és hozzá kapcsolódó adatfeldolgozási módszerek. In: Lóki J. (szerk.) Az elmélet és a gyakorlat találkozása a térinformatikában IV. - Térinformatikai konferencia és szakkiállítás kiadványa, Debrecen. pp. 59–66.

    Bakó G. 2013b: Szuperfelbontású ökológiai vizsgálatok. Természettudományi Közlöny 144(10): 477–478.

    Bakó, G.; Tolnai, M.; Takács, Á. 2014: Introduction and Testing of a Monitoring and Colony-Mapping Method for Waterbird Populations That Uses High-Speed and Ultra-Detailed Aerial Remote Sensing. Sensors 2014, 14, 12828-12846.

    Bakó, G.; Molnár, Z.; Szilágyi, Z.; Biró, C.; Morvai, E.; Ábrám, Ö.; Molnár, A. Accurate Non-Disturbance Population Survey Method of Nesting Colonies in the Reedbed with Georeferenced Aerial Imagery. Sensors 2020, 20, 2601.

    Bakó G. 2014: Geoinformációs rendszerek és a távérzékelés szerepe a döntés előkészítésben In: Jeney L. - Hideg É. - Tózsa I. (szerk.) (2014): Jövőföldrajz. A hazai gazdasági fejlődés területi és települési aspektusai a jelenben és a jövőben. Budapest: Budapesti Corvinus Egyetem Gazdaságföldrajz és Jövőkutatás Tanszék - Belügyminisztérium Önkormányzati Államtitkárság közös kiadványa. p. 87 - 98.

    Bakó G. (2014): Légi fényképezés a gazdálkodásban és a közszolgáltatásban - Arial Photogrammetry in Economy and Public Services - E-Government Tanulmányok XL. - tankönyv Budapest: Corvinus Egyetem. 126 p.

    Bakó G., Kovács G., Molnár ZS., Kirisics J., Góber E., Ambrus A. (2015): The developement of red mud flood environmental information system and the methodology for the spatial analysis of the degraded area, Acta Geographica Debrecina Landscape and Environment - Volume 9. Issue 1. 2015

    Bakó G. 2015: Az özönnövények feltérképezése a beavatkozás megtervezéséhez és precíziós kivitelezéséhez In: CSISZÁR Á., KORDA M. (szerk.) (2015): Rosalia kézikönyvek 3 Budapest: Duna–Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság. p. 17-25.

    Bakó G. 2017: Környezet- és természetvédelmi vonatkozású változások nyomon követése nagyfelbontású légi távérzékeléssel. Doktori (PhD) disszertáció, Szent István Egyetem, Biológia Tudományi Doktori Iskola, Gödöllő. p. 176.

    Bakó G. 2018: Önkormányzati technológiák, térinformatika, légi-felvételek, légi-felmérés, (KÖFOP-2.1.2-VEKOP-15-2016-00001 A jó kormányzást megalapozó közszolgálat-fejlesztés” elnevezésű kiemelt projekt keretén belül) Új Magyar Közigazgatás 2018. szeptember

    Bakó G. 2019: Nagy terepi felbontású és frekvenciájú légi felmérésen alapuló monitoring-hálózat kiépítési módszertana - Tájökológiai Lapok 17 (1): 63-78 (2019)

    Bakó G. 2019: Új eljárás a természetvédelem eszköztárában: Repülőgépes megfigyelőhálózat, Élet és Tudomány 74(8):242–244.

    Ábrám Ö., Bakó G., Biró Cs., Morvai E. 2019: Gémtelep felmérés a levegőből, mint fontos indikátor Két víz köze - Kiskunsági Nemzeti Park Igazgatóság hírlevele · 2019. tavasz, p. 9.

    Bakó G. 2019: Komplex megfigyelési stratégia – Távérzékelés a természetvédelemben, TermészetBúvár 2019/03. szám pp. 38-41.

    Bakó G., Fehér L. 2019: Nagyfelbontású repülőgépes monitoring hálózat az erdőfelmérések szolgálatában (poszter)

    Bakó G., Stefán F. 2019: Mapping ecosystem services based on geoinformation data by high-resolution remote-sensing methods (Interreg project Danube Transnational Programme)

    Bakó G., Molnár Zs., Stefán F., Fehér L., Takács N., Kiss N., Demény K., Káplár L., Halászi R. (2019): Nagyléptékű ökoszisztéma szolgáltatás térképezés a Hármashatár-hegyen az NRMH alkalmazásával IV. Fenntartható fejlődés a Kárpát medencében" konferencia "Gyepek biodiverzitása a Kárpát medencében absztraktkötet, Hódmezővásárhely, 2019. december 4.

    A hálózat története: Molnár Zs., Góber E. (2020): Repülőgépes adatgyűjtés a fenntartható jövőért, Természettudományi közlöny, 2020. február pp. 66-69.

    Agrárminisztérium 2019: Nemzeti Ökoszisztéma-Szolgáltatások Térképezése és Értékelése Projektelem (NÖSZTÉP) Ökoszisztéma alaptérkép és adatmodell (KEHOP-4.3.0-VEKOP-15-2016-00001 )

    Tanács E., Belényesi M., Lehoczki R., Pataki R., Petrik O., Standovár T., Pásztor L., Laborczi A., Szatmári G., Molnár Zs., Bede-Fazekas Á., Kisné Fodor L., Varga I., Zsembery Z., Maucha G. (2019): Országos, nagyfelbontású ökoszisztéma- alaptérkép: módszertan, validáció és felhasználási lehetőségek. Természetvédelmi közlemények. In press.



    Nagymező
    A Bükk, Nagymező multispektrális felvételeiből



    Segédletek



    Fedvény minta letöltése

    A terepi adatbeviteli eszközökön használt vektorgrafikus fedvény elérése. A tömörített mappa Shape fájlt (*.shp, shx, prj, dbf, cpg) és dokumentációt tartalmaz, mérete 340 kb.
    Elérés: HRAMN_komplex_fedveny_minta.zip




    Útmutató

    Fedvénykészítési útmutató Elérés: 2.4.6


    Az adatbázis felépítése


    Az adatbáis felszínborítási kategóriái


    Az adatbáis természetességi kategóriái


    Az alkalmazott élőhely kategóriák (Á-NÉR)